Chorvátsko so psom alebo Rovinj s ôsmimi labkami na zadnom sedadle

DSC_0555Po veeeľmi dlhom (a hlavne poslednom!) akademickom roku sme sa s priateľom rozhodli, že sa v júni vyberieme na dovolenku. Na jednu izbu v našom byte pripadá 1,3 psieho pelechu, takže si zrejme viete domyslieť, kto nám na dovolenke robil spoločnosť. Keďže sa mi zdalo, že informácií o dovolenke so psom na internete nie je v slovenčine dostatok, pripravila som tento blog. Je dlhý a obsahuje všetko, čo ma k téme našej psej dovči napadlo, ak sa vám nechce čítať ho celý, odporúčam vyhľadať si na ňom dôležité info cez kľúčové slová a ctrl+f 🙂

 

Výber (psej) destinácie

Po tom, čo sme sa rozhodli, že na dovolenku berieme aj Nera a Berry, hľadala som v dvoch „líniách“ – jednak som rozoslala do rôznych cestoviek mail s dopytom na dovolenku s dvoma psami, a takisto som sama pustila do vyhľadávania vhodnej destinácie. Kvôli dĺžke cesty sme si vopred zvolili za cieľ Chorvátsko, preto som hľadala prostredníctvom výrazu „dog-friendly beaches in Croatia“, niečo som našla aj pri hľadaní slovenskej obdoby tejto frázy, ale mnoho stránok poskytovalo len polovičaté informácie za účelom predaja svojho ubytovania. Nakoniec som skončila na tejto stránke, kde je pomerne obšírny (hoci nie úplný) zoznam pláží pre psov v Chorvátsku (treba scrollovať dole v článku). Ak sa na ten článok pozriete, bude vám jasné, prečo som vybrala práve Rovinj – len na danom webe udávali v tomto mestečku až 11 psích pláží, kým ostatné mali sotva dve. Neskôr v článku vysvetlím, že veci sa možno majú trochu inak, ale moje rozhodnutie som urobila na základe tohto a som s ním spokojná.

 

Ubytovanie so psom

Musím povedať, že ponukou slovenských cestovných kancelárií som nebola nadšená. Z toho malého počtu tých, ktoré odpísali, mi len jedna zaslala aj reálne ponuky na ubytovanie. Osobne by azda boli milší a ochotnejší, v každom prípade pre cestu so psom aj tak odporúčam ubytovanie zháňať na vlastnú päsť, najlepšie prostredníctvom internetových portálov (napr. avander). Máte tak omnoho viac možností, zároveň si tiež viete dohľadať množstvo recenzií na internete.

Nerko na posteli

Nerko zvyčajne nemá dovolené chodiť na posteľ. Tu ale išlo o výnimočný prípad 🙂

Práve na základe recenzií  ubytovania v Rovinji (napr. na TripAdvisore) potom voľba padla na apartmány Maller. Ľudia vyzdvihovali ochotu majiteľov pomôcť, ich pohostinstvo a my sme sa rýchlo presvedčili o tom, že sú prekvapivo jazykovo zdatní a skutočne veľmi milí. Po niekoľkých vymenených mailoch nám dokonca navrhli odpustenie zaplatenia zálohy, ceny nemenili a ostali presne také, ako podľa stránky. Bývali sme konkrétne v apartmáne 101, ktorý na naše veľké prekvapenie vyzeral presne tak, ako na obrázkoch. Keďže sme cestovali mimo sezóny, za jednu noc sme za ubytovanie (za apartmán, nie na osobu) zaplatili 55 € + doplatok za psa 5 €/deň. V Rovinji sme ostali 6 nocí, čo nás s dvoma psami a miestnou daňou vyšlo na 408 €.

 

Pred cestou so psom

O cestovaní do Chorvátska s chlpáčom som už písala tu. Zoznam vecí, ktoré treba zbaliť psovi, preto nebudem opakovať. Doplním len niekoľko informácií, o ktorých som toho na nete toľko nenašla a považujem ich za užitočné.

 PetPas

Bez ohľadu na to, čo vám kto povie, psíkovi pri akejkoľvek ceste do zahraničia vybavte zvierací pas. Ak cestujete bez neho, riskujete, že vám psíka pri odhalení odoberú a umiestnia do karantény. Takýto postup vám hrozí aj keď si iba „odskočíte“ do Budapešti, zahraničie je zahraničie. Na vybavenie pasu musí mať pes čip, ak začipovaný nie je, pri vybavovaní pasu vám ho začipujú. Chvalabohu za našich vetov, ktorým vybavenie pasu netrvá ani zďaleka tak dlho, ako keď si vybavuje človek „ľudský“ pas na úrade. Do pár minút sme to všetko mali hotové a vyšlo nás to naozaj máličko – okolo 12 € za psa. Inak pre zaujímavosť doplním, že sme pasy ani jediný raz za celú dovolenku nepotrebovali, nechceli ich ani na hraniciach, ani pri ubytovaní. Istota je ale istota a bez nich to jednoducho netreba riskovať.

Lekárnička, veterinár a poistenie pre psa

Pred cestou sme tiež zisťovali, či a kde je v Rovinji veterinár a aké lieky môžeme Berry a Nerkovi podať aj sami v prípade, že by sa im niečo stalo. Liekmi našich psov rozhodne neprepchávame, ale chceli sme sa uistiť, že nám dovolenku účtom za chorvátskeho veterinára nepokazí nejaká ľahká hnačka. Pre našich psov sme z lekárne balili:

 • Euthyrox, ktorý Berry dlhodobo užíva na hypotyreózu → pri dlhodobom užívaní liekov si nezabudnite vypočítať, či budú lieky na dovolenke stačiť
 • Quamatel na hnačku
 • Betadine na dezinfekciu
 • Smectu na hnačku/trávenie
 • Háčik na vyberanie kliešťov + obojky Foresto (ktoré majú stále na sebe)
 • Obväzy
 • Opaľovací krém s vysokým faktorom pre deti (na ňufáčik a bruško)

Zo všetkých spomínaných liekov dostali naši havovia jedine polovicu toho Quamatelu na hnačku. Nič iného sme, našťastie, použiť nemuseli, dokonca sme nepoužívali ani opaľovací krém, keďže sme sa slniečku naozaj toľko nevystavovali a psíkovia mali vždy možnosť skryť sa v tieni.

Pred cestou sme sa nechali poistiť a k poisteniu sme si dokúpili i poistenie pre psa za 50 centov na deň. Nepripadalo mi to veľa a cítila som sa bezpečnejšie – v prípade veterinárnych nákladov, ale aj poškodenia majetku psom, by nám tak pomohla poisťovňa. Poistenie sme vybavili cez internet, po tom, čo sme vybavili zvieracie pasy, aplikácia totiž pri vypĺňaní požaduje číslo petpasu.

 

S dvoma psami 8 hodín v aute

Na naše veľké počudovanie (a úľavu) prebehla cesta autom bez problémov. Auto máme pomerne veľké a psíkom sme na zadných sedadlách rozprestreli deku do auta, ktorá zabraňuje ich pádu pod sedadlo v prípade prudkého brzdenia a tiež šíreniu špiny po aute. Obidvoch sme ich takisto pripútali pomocou psích bezpečnostných pásov (odporúčam aj na bežné cestovanie – psík si nebehá po aute počas cesty a chráni ho to aj v prípade nehody). Naše psy sú zvyknuté na cestu autom, ale toto bol pre nich naozaj extrém.

two dogs travelling in a car

Chlpáči spia na zadnom sedadle (Nerko si nárokuje na Berryno pozadie)

Cestu tam sme kvôli horúčave absolvovali v noci, čo bolo fajn pre psov, ale nie pre nás – hoci sme sa striedali, za volantom sme naozaj zaspávali, obzvlášť nadránom okolo tretej. Takisto venčenie nebolo po tme nič moc, na druhej strane psov cez noc aj tak veľmi nevenčíme a celú ju prespia, tak to pre nich nebolo veľké obmedzenie.

Cestou naspäť sme zas cestovali cez deň a už sme tak nezaspávali a mali sme šťastie na sychravé počasie, takže sme sa ani neroztápali, za to sme ale strávili hodinu v budapeštianskej zápche. Psy to brali športovo, lebo mali pri tej nizučkej rýchlosti veľkomestom dovolené otŕčať ňufáky von oknom. Venčiť sme museli o niečo častejšie ako v noci, ale bolo to aj ľahšie.

Doteraz sa neviem rozhodnúť, ktorá cesta bola lepšia pre tých dvoch, pre nás jednoznačne tá druhá. Ak cestujete počas veľkých horúčav, nočnú jazdu treba aspoň zvážiť. Klíma psom nerobí dobre a v aute je na dlhej ceste naozaj horúco. Na druhej strane však prvý deň príjazdu budete musieť dospávať. Predpokladám, že to všetci viete, ale pre istotu dodám, že psa nikdy nenechávajte v aute samého, naozaj nikdy, tisíckrát to platí počas letnej dovolenky.

 

O mestečku Rovinj

Rovinj je malé mestečko v Istrii, neďaleko talianskych hraníc. Taliansku kultúru a menšinu tu je veľmi cítiť (napr. v reštauráciách), čo robí podľa mňa z dovolenky ešte príjemnejší zážitok. Rovinj je vlastne prístav a skutočne je veľmi malý, všade sa dostanete pešo alebo na bicykli, auto nám v mestečku nebolo treba.

Mesto je oficiálne dvojjazyčné – všetky nápisy tu nájdete po chorvátsky aj po taliansky.  V obchodoch a reštauráciách sme sa stretli s pomerne vysokou (v porovnaní so Slovenskom) úrovňou angličtiny a nemčiny a nikdy nebol problém sa dohovoriť. Obyvatelia mesta si uvedomujú, že žijú z turizmu, a vedia, ako sa k turistovi správať. Medzi turistami sme narazili najmä na Nemcov a Angličanov, ale našli sa aj Taliani alebo napríklad zájazdy plné Čechov. Počas našej dovolenky (v júni) sme mali pocit, že mestečko vôbec nie je prepchaté turistami a stretli sme mnoho miestnych obyvateľov.

two doggy tourists in Rovinj

Dvaja psí cestovatelia v uličkách mesta Rovinj

Mnoho turistov i miestnych v Rovinji vlastní psa. Psov sme stretávali naozaj často, za jednu prechádzku sa mi raz napríklad podarilo stretnúť dva nemecké a jeden anglický pár, všetci na dovolenke so psom. Psíky bývajú na vôdzkach, pri vode sú ale pustené na voľno. Miestni obchodníci nemajú so psami najmenší problém, dokonca sme psa videli aj napríklad v zmenárni, nie len v nejakom turistickom stánku. Psov sme videli (a mali so sebou) aj v reštauráciách, hoci vždy len na terase, lebo terasu mala väčšina reštaurácií a dnu sme ani nemali záujem ísť. Po našich psoch sme sa snažili vždy dôkladne odpratať, ale nestretla som sa ani s jediným nenávistným pohľadom, keď naši psy vykonávali potrebu, ani to nikto špeciálne nekontroloval. Koše však boli na každom kroku a nebol dôvod neupratať.

Zoznam rovinjských pláží aj s charakteristikou a povoleniami pre psov nájdete tu. My sme 90 % nášho času trávili v parku Zlaty rt a na plážach v ňom. V Rovinji nájdete aj príjemný mestský trh, ale nečakajte na ňom nízke ceny.

Všeobecne by som prístup ku psom v Rovinji charakterizovala ako usmievavý. Ľudia mali tendenciu sa na psíkov usmiať a naozaj som sa nestretla s nepríjemným prístupom, alebo že by na nás niekto zazeral. Pripadalo mi to oproti Slovensku ako príjemná zmena, keďže doma, hoci po psovi vždy upracem a dávam na ňu pozor, sa aj tak nikdy neubránim previnilému pocitu, keď som s chlpáčmi vonku, ľudia stále majú k labkám taký všelijaký prístup…

 

Plážovanie so psom

Berry a Nerkovi sa pláže pozdávali od prvého okamihu. V Rovinji sme našli nádherný obrovský lesopark Zlatný rt (anglicky Golden Cape, slovensky zrejme Zlatý mys), ktorý za rozprestiera pozdĺž pobrežia. Ide o prírodnú rezerváciu, v ktorej nájdete kopu cyklotrás, cestičiek, pláží a aj výbehov pre psov. Na parku je super, že poskytuje tieň stromov, teda ak zájdete pár metrov od pobrežia, príjemne pred slniečkom skryjete seba i psov. Do parku je vstup so psom povolený len na vôdzke, v parku sú ale špeciálne označené výbehy pre psov a takisto i pláže pre psov. Ak park navštívite skoro ráno, večer, alebo za škaredého počasia, stretnete viacero voľne pustených psov, nikto to nerieši, pozor treba dávať len na cyklistov.

Rovinj dog-friendly beach

Psia pláž v Rovinji

Pláž pre psov možno nebude to, čo čakáte vo svojich najtajnejších psích predstavách (ako ja). Pre nás to bolo trocha sklamaním, že to nie je miesto s kopou čvachtajúcich sa psov a usmievajúcich sa psíčkarov. Podľa slov miestnych je kúpanie so psom povolené všade, kde nie je zakázané, my sme ale boli radšej opatrní a kúpali sme sa len tam, kde to bolo vyslovene značkou povolené. Každopádne, pláže pre psov si pozrite na mojich fotografiách a urobte si vlastný názor. Išlo len o také miestečka s lepším vstupom do mora a kamenné plážičky so skalami na slnenie. Hoci to nebola filmová dokonalosť (napr. vo filme Marley a ja vyzerala teda psia pláž ako zo psieho raja), psia pláž napokon postačovala všetkým psím potrebám a ľudia (Maroš a ja) sa tiež vôbec nesťažovali.

dog-friendly beach in Rovinj

Plážovanie s dvoma psami

Na čo pozor na pláži:

 • Nedovoľte psíkovi v žiadnom prípade piť slanú vodu. Jej pitiu úplne nezabránite, ale ak vidíte, že ju pije, určite ho zastavte.
 • Pes by mal mať vždy možnosť ukryť sa pred slnkom do tieňa. Ak je priviazaný, vôdzka by určite mala dosiahnuť ako na slnko, tak i do tieňa.
 • Vždy majte k dispozícii čistú vodu, ktorej sa pes môže napiť. Predstavte si, ako smädí nás, keď sa omylom napijeme slanej vody. Pes takémuto napitiu nevie zabrániť tak dobre, ako my ľudia a voda mu natečie aj do nošteka. Niektoré psíky (napr. náš Nerko) nechcú v stavoch radosti z pohybu a z toho, že sa niečo deje, vôbec piť, buďte preto trpezlivý a dávajte pozor na to, koľko psík vypil.
 • Psíka nepreťažujte a nenúťte ho priveľa plávať, či sa hýbať na slnku. Mnoho psíkov pôjde za majiteľom aj na kraj sveta. Kým my si 20 metrov od brehu ešte stojíme po ramená vo vode, psík pláva takmer od začiatku a nedokáže sa vo vode zastaviť a oddychovať. Moja Berry napríklad pláva ku mne a naspäť na breh, ku mne a na breh a nezastaví sa, kým sa nevrátim na breh.DSC_0639
 • Nedovoľte psovi skákať do vody zo skál a nehádžte mu aport tam, kde neviete odhadnúť, čo je pod vodou. Psíky sú natešené a za aportíkom pôjdu všade, ale ak skočia na skalu, môžu sa nepekne udrieť alebo porezať. Túto radu dávam, keďže som sa sama na skale porezala, keď som Nerkovi išla po nedosiahnuteľnú paličku, a potom som si vravela, že chvalabohu, že tam nešiel sám.
 • Nevychádzajte na slnko medzi 11:00 a 14:00. Privstaňte si ráno a cez obed si pospite. Ocení to nielen váš pes, ale aj vaša koža.
 • Ak je váš pes vyvaľovač obecný a rád si hovie na chrbátiku, natrite mu pre istotu bruško krémom na opaľovanie. My sme to nepovažovali za potrebné, lebo sme tam nemali také ostré slnko, ale určite by som to urobila, ak by si naše havky ľahali na chrbátik.
DSC_0663

Nerko, moreplavec

„Beach diarrhea“ alebo hnačka z morskej vody

Ak sa so psami chystáte k moru, môže sa stať, že vás postretne plážová hnačka. Nie je to žiadna katastrofa, proste sa psík „naľogá“ slanej vody a potom to z neho, chudáka, tečie z druhej strany. Nech sa snažíte, koľko vládzete, pitiu slanej vody pri šialenom psovi (áno, myslím nášho Nerka) nezabránite. Hoci po prvotnej „ochutnávke“ od vody odskočil, nechtiac sa jej napil zakaždým, keď do nej s otvorenou papuľkou vbehol, či keď si medzi zubami držal aportík a plával s ním víťazoslávne na breh.

Áno, hnačkovanie na dovolenke môže byť spôsobené aj inými vplyvmi, napr. stresom z cesty, zmeny prostredia, či zmenou stravovania. My sme si ale náš BARF brali pre psov z domu, a na cestovanie a zmeny prostredia sú tie naše dve psodeti zvyknuté veľmi dobre. Hnačku dostali napokon obidvaja, hoci sú rozdielne povahy a ja som presvedčená, že to bolo z vody. Vyriešili sme to napokon polovičkou Quamatelu každému pacientovi, krátkodobou diétou a neustálym prísunom vody na pláži. Nera som miestami vyslovene nútila piť a piť som im núkala pravidelne.

 

Krátko k nákladom na dovolenku

Len veľmi krátko vypočítam náklady na našu dovolenku, aby ste mali prehľad:

 • ubytovanie (6 nocí) – 408 €,
 • poistenie (2 ľudia a 2 psy) – 23 €,
 • náklady na cestu autom (diesel so spotrebou 6 l/100 km) – tam a naspäť cca 130 €,
 • stravovanie:
  • raňajky, obedy a večere (zo zásob z domu a z nákupov v supermarketoch) – cca 100 €,
  • večere v reštauráciách – jedlo na jedného nekúpite lacnejšie ako za 8 €, najesť sme sa boli vonku 3x – cca 60 €
  • cukrárne, kaviarne, sladkosti, zmrzliny, fajnotky… cca 40 €
 • na suveníry a pohľadnice – 40 €

Tip: jedlo pre psov berte z domu a počas dovolenky ho nemeňte.  Petshopov je Rovinji dosť, ale ak bude mať psík na dovolenke nejaké problémy s trávením, budete musieť brať do úvahy zmenu stravy. Takto jednak ušetríte, a navyše znížite riziko tráviacich problémov.
 

Dovolenka so psom je o kompromisoch… ale stojí za to!

Áno, užili sme si ju, ale bola to rozhodne dovolenka s inou príchuťou, ako tie ostatné. Nemáme ešte deti, ale počula som, že s deťmi si človek neoddýchne ani na dovolenke, a podobne to bude so psami. Berry je síce kľuďas, ale v kombinácii s pološialencom Nerom to nebolo o oddychu takmer nikdy a rozhodne nie, keď sme trávili čas vonku. Treba sa zmieriť s tým, že na psa, ak ho nechcete niekde priviazať a nechať tam (a to ho potom radšej nikam neberte), treba dávať pozor naozaj celý čas, starať sa o to, aby sa neprehrial, na slnku nepresilil, nebodaj niekoho nevyľakal, či nepohrýzol… je pomerne riskantné ho nechávať na prenajatej izbe, teda stravovanie musíte obmedziť na reštaurácie, kde vás pustia so psom, či na samovarenie, nákupy musíte riešiť vždy tak, že jeden ide do obchodu, druhý ostane strážiť psov. Osobne sa napríklad na dovolenke rada vyhrejem na slniečku, no počasie sme mimo sezóny mali také skôr také pre psov.

dogs enjoying the sea in Rovinj

Vodná zábava 🙂

Tak, toto bola v skratke naša prvá dovolenka pri mori s dvoma psami. Musím povedať, že sa nám veľmi páčilo a máme na ňu príjemné spomienky. Dúfam, že sa vám niektoré z mojich tipov a postrehov budú hodiť a budem rada, ak mi napíšete o tej vašej (vysnívanej alebo zažitej) dovolenke so štvornohým miláčikom. Rovinj ako mesto inak odporúčam aj všetkým nepsíčkarom. Sami sme tam stretli anglický pár, ktorý sa tam vracia už niekoľko rokov a viem pochopiť, prečo. Atmosféra je skutočne nádherná a z mesta ide taký pokoj, nie je to žiadne turistami prepchaté pulzujúce diskotékové centrum (hoci ani také nie sú zlé) a cenovo je naozaj primerané. Prajem všetkým krásne leto!

Reklamy

One thought on “Chorvátsko so psom alebo Rovinj s ôsmimi labkami na zadnom sedadle

 1. Pekny prispevok. My sme boli na Rabe, su tam pieskove plaze a v supetarskej drage azda nie je plaz, kam by psy nemohli. Inak vsetko velmi podobne…

Tak čo vy na to?

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s