Rowlingovej (Skeeterovej) článok zo Svetového poháru v metlobale už aj po slovensky

ritaskeeter_imageMnohí fanúšikovia Harryho Pottera vedia, že Rowlingová uverejňuje na stránke pottermore.com dodatky, poviedky, vysvetlenia a iné texty týkajúce sa sveta okuliarnatého čarodejníka, ktorý stále tak milujeme. Nedávno sa na tejto stránke objavil článok Rity Skeeterovej a ja som si povedala, že si urobím radosť a preložím (si) ho. Možno poteší i niektorých z menej jazykovo zdatných čitateľov, ktorí aspoň dostanú malý apdejt o tom, čo bolo s Harrym a ďalšími členmi Dumbledorovej armády ďalej 🙂

Len malá poznámka: originálny článok je na stránke Pottermore prístupný až po prihlásení. V oddelení Denného proroka nájdete aj kopu ďalších Ginniných reportáží zo Svetového poháru (no tie nemajú taký škandalózny charakter:) O článku informovali i slovenské stránky, napríklad tu, tu alebo tu.

Quidditch_World_Cup

Členovia Dumbledorovej armády opäť spolu na Svetovom pohári v metlobale

píše špeciálna korešpondentka Denného proroka pre klebety Rita Skeeterová

Poznáte to, existujú celebrity, no a potom sú tu ešte celebrity. Tu na Patagónskej púšti sme už mali možnosť vidieť mnohé slávne tváre čarodejníckeho sveta – ministrov a prezidentov, Celestinu Warbeckovú, kontroverznú americkú čarodejnícku skupinu Krivokrídle ohnivé strely – tí všetci spôsobili vlny nadšenia, pri ktorých sa publikum predbiehalo o autogramy, ba dokonca niektorí sa kvôli prístupu k VIP lóžam nezdráhali uvrhnúť ponad dav premosťovacie zaklínadlo.

No keď sa po táborisku a štadióne roznieslo, že na finále sa prišla pozrieť i istá skupinka škandalóznych čarodejníkov (hoci už to nie sú tie mladé teenagerské tváričky, stále by ste ich spoznali), nadšenie publika dosiahlo nepredstaviteľné rozmery. Dav zmätene pobiehajúcich účastníkov turnaja búral stany a zrážal na zem malé deti. Fanúšikovia z rôznych kútov sveta, ochotní urobiť čokoľvek pre jediný pohľad na toho, ktorého stále volajú Vyvolený, valcovali všetko okolo seba smerom k miestu, kde údajne dorazila Dumbledorova armáda.

Potterovcov, ako aj zvyšok Dumbledorovej armády, ubytovali vo VIP sekcii táboriska, chránenej mocnými čarami a stráženej Čarodejníckou ochrankou. Ich prítomnosť priviedla do vyhradenej zóny obrovské davy v nádeji, že sa im podarí svojich hrdinov aspoň zahliadnuť. Toto želanie sa im splnilo dnes o tretej hodine popoludní, kedy sa Potter, za sprievodu hlasných výkrikov obecenstva, spolu so svojimi synmi Jamesom a Albusom, vybral do oddelenia pre hráčov, kde ich zoznámil s bulharským stíhačom Viktorom Krumom.

Temer 34 ročnému aurorovi už badať na hlave sivé vlasy, no svojich okrúhlych okuliarov sa nevzdal, napriek tomu, že by sa azda viac hodili štýlpostrádajúcemu pubertiakovi. Jeho známej jazve v tvare blesku pribudla spoločnosť, Potterovi sa na líci vyníma nepekná rezná rana. Na dotazy o jej vzniku sa nám dostalo len otrepanej odpovede od Ministerstva mágie: „Ako sme vám už povedali najmenej 514 krát, pani Skeeterová, k prísne tajnej práci Úradu aurorov sa nebudeme vyjadrovať.“ Čo teda skrývajú? Zaplietol sa Vyvolený do nových záhad, ktoré sa jedného dňa prevalia na nás všetkých a prinesú nám nové časy teroru a zmätkov?

Alebo má zranenie o čosi zahanbujúcejšiu príčinu, ktorú Potter zo všetkých síl tají? Prekliala ho vlastná manželka? Ukazujú sa vo zväzku, ktorí Potterovci odhodlane prezentujú ako šťastný, zárodky jeho rozpadu? Mali by sme prikladať váhu faktu, že Ginerva bez najmenšieho zaváhania nechala svojho manžela a deti v Londýne a vydala sa písať reportáže na tento turnaj? Kto vie, či Ginerva skutočne má dostatok talentu a skúseností na to, aby ju poslali na Svetový pohár v metlobale (my to vieme – nemá!!!), no povedzme si to na rovinu, keď je vaše priezvisko Potterová, dvere sa vám otvárajú, medzinárodné športové orgány vám idú ruky vybozkávať a šéfredaktori Denného proroka vám dávajú vytúžené zadania.

Oddaní fanúšikovia si iste spomínajú, že Potter a Krum stáli proti sebe v kontroverznom Trojčarodejníckom turnaji, no, súdiac podľa ich srdečného stretnutia, si už nič za zlé nemajú (čo sa naozaj odohralo v labyrinte? Ich vrúcne privítanie rozvírilo ďalšie špekulácie). Po polhodinovom rozhovore sa Potter so svojimi synmi vrátil do táboriska, kde sa so zvyškom Dumbledorovej armády bujaro zabávali až do skorých ranných hodín.

Hneď vo vedľajšom stane nájdeme Potterových najbližších spoločníkov. Tých, ktorí o ňom vedia všetko, no odjakživa sa odmietali vyjadriť pre tlač. Boja sa jeho, či skôr odhalenia svojich vlastných tajomstiev, ktoré by mohli poškvrniť mýty o páde Toho-koho-netreba-menovať? Dnes už manželia, Ronald Weasley a Hermino Grangerová sprevádzali Pottera takmer na každom kroku. Spolu so zvyškom Dumbledorovej armády bojovali v Bitke o Rokfort a za svoju statočnosť si chválu a ocenenia, ktorými ich čarodejnícky svet zahrňuje, nepochybne zaslúžia.

Ešte v dozvukoch bitky sa Weasly, ktorého známe ryšavé vlasy sú čoraz redšie a redšie, spolu s Potterom zamestnal na Ministerstve mágie. Weasley však miesto len o dva roky na to opustil, aby sa stal spolumanažérom pomerne úspešného obchodu so žartovnými pomôckami Vydarené výmysly Weasleyovcov. Bol Weasly skutočne, ako tvrdí, „nadšený z možnosti pomôcť môjmu bratovi Georgovi s obchodom, ktorý som vždy zbožňoval“? Alebo sa mu už zunovalo večne len postávať v tieni Harryho Pottera? Bola práca na Úrade aurorov priveľa pre muža, ktorý sám priznal, že si na ňom zničenie horcruxov Toho-Koho-Netreba-Menovať vybralo svoju daň? Z diaľky na ňom nebadať žiadne známky psychickej choroby, no verejnosť nemá možnosť priblížiť sa do dostatočnej blízkosti na odbornejšie posúdenie. No nie je to podozrivé?

Hermiona Grangerová bola pravdaže vždy v triu tou femme fatale. Tlačové správy z daného obdobia odhaľujú, že po zahrávaní sa s Potterovými citmi sa nechala zviesť svalnatým Viktorom Krumom, aby sa napokon uspokojila aspoň s Potterovým verným spoločníkom. Po priam hviezdnej kariére až na post vedúcej Oddelenia pre presadzovanie čarodejníckeho práva, predpovedajú matke Huga a Rose na Ministerstve ďalší pracovný rast. Je Hermiona Grangerová skutočným dôkazom toho, že čarodejnica skutočne môže mať všetko? (Nie je – len sa pozrite na jej vlasy.)

Ďalej sú tu členovia Dumbledorovej armády, ktorí sa tešia o čosi menšej publicite, než Potter, Weasly a Grangerová (sú zatrpknutí? To takmer určite!). Neville Longbottom, dnes obľúbený učiteľ herbológie na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej, sem do Patagónie zavítal so svojou ženou Hannah. Až donedávna žil tento pár nad Deravým kotlíkom v Londýne, no šepká sa, že Hannah si nielenže urobila rekvalifikáciu na liečiteľstvo, údajne sa dokonca uchádza o miesto rokfortskej hlavnej sestry. Povráva sa, že spolu s manželom si Ogdenovu obstarnú ohnivú whisky vychutnávajú o čosi viac, než by sa na opatrovníkov našich detí patrilo, no s jej pracovnou žiadosťou jej, pravdaže, želáme len to najlepšie.

Poslednou z lídrov Dumbledorovej armády je samozrejme Luna Lovegoodová (dnes už vydatá za Rolfa Scamandera, tmavého vnuka oslavovaného magizoológa MLOK-a). Stále očarujúco výstredná Luna sa VIP sekciou niesla v habite zošitom z vlajok všetkých šestnástich krajín v kvalifikácii. Jej synovia – dvojičky – sú vraj „doma s dedkom“. Je toto nový eufemizmus pre „príliš narušení na to, aby sa mohli ukázať na verejnosti“? Také čosi by si pravdaže dovolili naznačovať len tí najhorší kritici.

Je tu i mnoho ďalších členov armády, no najväčšiemu záujmu sa teší práve táto šestica. Ak kdekoľvek vidíte červenú hlavu, môžete si bez obáv tipnúť, že patrí Weasleymu. Ťažko však už povedať, či ide o Georga (bohatého spolumanažéra Vydarených výmyslov Weasleyovcov), Charlieho (drakohonca, stále so statusom nezadaný – prečo asi?) alebo Percyho (vedúceho Oddelenia magickej prepravy – to on je na vine, keď je Hop-šup prášková sieť príliš pomalá!). Ľahko rozpoznáte jedine Billa, ktorý je, chudáčisko, ešte stále ťažko zjazvený po stretnutí s vlkolakom. Napriek tomu sa mu však nejakým spôsobom (Kúzlom? Elixírom lásky? Vydieraním? Únosom?) podarilo oženiť sa s neodškriepiteľne nádhernou (no dozaista hlúpučkou) Fleur Delacourovou.

Šepká sa, že týchto, i ostatných, členov Dumbledorovej armády by sme mali vo finále vidieť vo VIP lóžach, pridajú tak tejto slávnostnej príležitosti na okázalosti a humbuku. Dúfajme len, že správanie dvojice ich pochlebovačov ich neuvedie do rozpakov a že mladý pár nezahanbí tých, ktorí čarodejníckemu menu priniesli česť a slávu.

Človeku je zaťažko narúšať súkromie mladého páru, no faktom ostáva, že ktokoľvek blízky Harrymu Potterovi môže síce žať za túto blízkosť úrodu, no musí i zaplatiť daň v podobe verejného záujmu. Pottera by určite hlboko zdeptalo vedomie, že jeho 16 ročný krstný syn Teddy Lupin – samá ruka, samá noha a polovičný vlkolak s modrými vlasmi – od príchodu do VIP lóží určite nerobil svojim správaním čarodejníckej smotánke česť. Možno chceme od Pottera priveľa, ak žiadame, aby chlapca, ktorého mu zverili jeho umierajúci rodičia, držal na uzde, no nás až mrazí pri predstave, čo sa z majstra Lupina stane bez okamžitého zásahu. Bill a Fleur Weasleyovci by azda tiež neboli dvakrát nadšení, keby zistili, že ich krásnej zlatovlasej dcére Victoire sa zrejme viac pozdávajú temnejšie zákutia, v ktorých na ňu číha práve majster Lupin. Dobrou správou je, že spoločne zrejme vynašli nový spôsob dýchania cez uši. Neviem si totiž predstaviť, ako inak by tak dlho bez prestávky vydržali robiť to, čo sme za mojich čias nazývali „muchlovanie sa“.

Ale odľahčime trochu. Harry Potter a jeho prívrženci o sebe predsa nikdy nevyhlasovali, že sú dokonalí! A pre tých, ktorí túžia vedieť, akí nedokonalí naozaj sú, je tu moja nová biografia: Dumbledorova armáda: druhá strana demobilizácie, ktorú nájdete v Čarodejníckej literatúre pre malých i veľkých už od 31. júla.

 

hqdefault

Reklamy

One thought on “Rowlingovej (Skeeterovej) článok zo Svetového poháru v metlobale už aj po slovensky

Tak čo vy na to?

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s